Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2013

Δίκαιη μοιρασιά στη Λιβαδειά

xeirapsiesΌρθιος σε μία δύσκολη έδρα στην οποία παραδοσιακά δυσκολεύεται και τις περισσότερες φορές έφευγε ηττημένος, έμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα.
Οι κυανόλευκοι απέσπασαν τον βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 1-1 κόντρα στον Λεβαδειακό.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα μάλιστα ίσως αν απέφευγε κάποια λάθη στο χώρο του κέντρου, να μπορούσε να έφευγε με κάτι καλύτερο από τη Λιβαδειά.
Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο ΠΑΣ δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές, ήρθε το γκολ στην επανάληψη. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου μπήκαν δυνατά στον αγώνα και αφού δημιούργησαν κάποια αναστάτωση, σκόραραν στο 57' με τον Τζημόπουλο ο οποίος κέρδισε τους αμυντικούς των γηπεδούχων στον αέρα.
Όμως εννιά λεπτά αργότερα η άμυνα του ΠΑΣ αδράνησε και ο Ζησόπουλος με εναέρια προβολή ισοφάρισε.
Ο Λεβαδειακός κυνήγησε και ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο ΠΑΣ άντεξε και πήρε έναν βαθμό πολύτιμο για τη συνέχεια διατηρώντας την επαφή με την 5η θέση.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων). Βοηθοί του οι κ.κ. Νικόλαος Δημόπουλος (Μακεδονίας) και Δημήτριος Βερρής (Λέσβος).
Τέταρτος διαιτητής ο κ. Τάσος Κάκκος (Κέρκυρας) και παρατηρητής ο κ. Φραγκίσκος Σωμαρακάκης (Αθηνών).
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Κασμερίδης, Μουλόπουλος (80' Μαχαίρας), Μάρτινς (86' Μίλιεβιτς), Λισγάρας, Ζησόπουλος, Βασιλείου (72' Ντος Σάντος), Χοσέμι, Κόρμπος, Πόι, Μεντί, Ακόστα.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Φέγκρους, Ντάσιος, Λίλα, Τζημόπουλος, Οικονόμου, Μιχαήλ, Ντε Βινσέντι, Τσουκαλάς, Γεωργίου (63' Βίλα), Κοροβέσης (90' Αυγενικού), Ίλιτς (78' Κεϊτά).
ΠΑΓΚΟΣ:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Κυριακίδης, Μαχαίρας, Κουτσόπουλος, Γεωργίου, Ντος Σάντος, Μίλιεβιτς, Νικολακάκης.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ταμπάσης, Αυγενικού, Βίλα, Κείτά, Νικλιτσιώτης, Γιάκος, Μπέριος.
Κίτρινες: Λίλα, Μουλόπουλος, Γεωργίου, Λισγάρας.
ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
9' Μακρινό σουτ του Πόι απέκρουσε σε κόρνερ ο Φέγκρους.
10' Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα με τον Γεωργίου να βρίσκει τον Ίλιτς ο οποίος δεν έκανε καλό σουτ που μπλόκαρε ο Κασμερίδης.
23' Σουτ του Ακόστα μπλόκαρε ο Φέγκρους.
26' Κεφαλιά του Μάρτινς μπλόκαρε ο Φέγκρους.
40' Φάουλ του Πόι λίγο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Φέγκρους.
45+1' Φάουλ του Ακόστα, κεφαλιά του Λισγάρα άουτ.
45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
53' Ο Τσουκαλάς αρχικά και ο Γεωργίου στη συνέχεια σούταραν στην περιοχή αλλά η μπάλα χτύπησε στα σώματα αμυντικών.
56' Σουτ του Ντε Βινσέντι η μπάλα γκέλαρε στο τερέν και απέκρουσε σε κόρνερ ο Κασμερίδης.
57' ΓΚΟΛ! 0-1 ο ΠΑΣ! Ο Τζημόπουλος με κεφαλιά από κόρνερ του Ντε Βινσέντι, νίκησε τους αμυντικούς και γκολ για τον ΠΑΣ!
60' Ο Ντε Βινσέντι ψηλοκρεμαστή σέντρα-σουτ στην περιοχή, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Κασμερίδης.
66' ΓΚΟΛ! 1-1 ο Λεβαδειακός! Ο Ζησίπουλος από σέντρα του Ακόστα από πλάγια αριστερά, από κοντά το γκολ! Ο ποδοσφαιριστής του Λεβαδειακού δεν άφησε περιθώρια στον Φέγκρους αφού βρέθηκε αμαρκάριστος.
75' Σουτ του Τσουκαλά άουτ.
84' Κεφαλιά του Μάρτινς άουτ.
88' Μακρινό σουτ του Μαχαίρα άουτ.
90' Σουτ του Τσουκαλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
90+1' Κόρνερ του Ντε Βινσέντι, κεφαλιά του Οικονόμου άουτ.
90+4' Λήξη της αναμέτρησης.
ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ
- Περίπου 40 φίλοι του ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο.
- Χτύπημα στο στήθος δέχτηκε ο Φέγκρους ωστόσο συνέχισε κανονικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
- Νέα... παράδοχη χτίζει ο ΠΑΣ στην Λιβαδειά. Μέχρι πέρυσι ο Λεβαδειακός ήταν κυρίαρχος στην έδρας ωστόσο οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις έληξαν με το ισόπαλο 1-1